خرداد ۱۳, ۱۳۹۹

عاملان آتش سوزی های اخیر از زبان فرماندار ممسنی

  • توسط meysam
  • ۱۰ ماه قبل
  • 0
داود ایوبی فرماندار شهرستان ممسنی

در درخواست مردم در سامانه فارس من از زبان یکی از خوانندگان آمده بود: «در طول چند سال اخیر شاهد قطع و آتش زدن عمدی درختان بلوط در حومه شهرستان ممسنی بوده‌ایم که متأسفانه روز بروز در حال افزایش و علنی شدن بیشتر است. همین چند هفته پیش برای تفریح به ۵ کیلومتر مرکز نورآبادمنطقه اشکان رفته بودم که با صحنه عجیبی مواجه شدم. فردی در روز روشن با تبر اقدام به قطع درخت می‌کرد و مشغول بار زدن چوب‌ها بود. این قبیل صحنه‌های تأسف‌برانگیز روزانه تکرار می‌شود و متأسفانه باوجود نزدیکی به اداره منابع طبیعی جای تعجب است که اقدامی صورت نمی‌گیرد. عکس‌هایی در اثبات ادعا موجود است که در صورت لزوم برای شما ارسال خواهم کرد». ترسالی بلوط‌ها را زنده کرد!

موضوع فوق با فرماندار ممسنی مطرح شد که وی گفت: در ابتدا باید بگویم که به دلیل خشکسالی سالهای گذشته بلوط‌های زاگرس دچار یک بیماری بودند که به همین دلیل ضرر و زیان بسیاری به جنگل‌ها وارد شد.

داوود ایوبی افزود:ما به همین دلیل مدیرکل منابع طبیعی استان را در ۳ مرحله به شهرستان دعوت کردیم حتی اساتید دانشگاه نیز برای بررسی علمی موضوع، دعوت‌شده و تجویزهایی کردند اما واقعیت این است که ترسالی امسال مشکل را تا حدود زیادی رفع کرد یعنی جاهایی که درخت‌ها خشک‌شده، با بارندگی‌های خوبی که داشتیم، از ریشه جوانه‌زده است.

مقام عالی دولت در شهرستان ممسنی ادامه داد: جدا از بحث خشکسالی و بیماری درختان، از طرفی دیگر سودجویان منابع طبیعی نیز همیشه بودند و در آینده نیز هستند و همواره به طبیعت آسیب می‌رسانند.

فرماندار ممسنی همچنین به وجود کم‌وکاستی‌ها در این شهرستان اشاره کرد و گفت: تعداد کم قُرق بان و عدم وجود گشت ایست و بازرسی به‌صورت دائمی موجب شده تا سودجویان از این خلاء استفاده کرده و به قطع درختان مبادرت کنند.

ایوبی افزود: ما در حد توان کنترل‌های لازم را انجام دادیم اما واقعیت این است که امکانات کم و نیروی اندک ما جوابگو نیست و جنگل‌های گسترده منطقه طبیعتاً نیروهای بیشتری برای محافظت می‌طلبد.

وی اضافه کرد: روزگاری ما در مناطق جنگلی ۶۰ قرق بان داشتیم و در حال حاضر این تعداد به ۱۰ قرق بان نیز نمی‌رسد که تصمیم گرفتیم برای رفع این مشکل، مقداری ازنظر اعتباری به منابع طبیعی شهرستان کمک کنیم تا دستمزد قرق بان های فصلی را تأمین کنند.

فرماندار ممسنی به دیگر عوامل سوءاستفاده از منابع طبیعی نیز اشاره کرد و بیان داشت: جدا از بحث قاچاقچیان، افرادی هم هستند که از برخی مواد قانونی سوءاستفاده می‌کنند. برای نمونه در بحث واگذاری اراضی شیب‌دار برخی افراد به بهانه‌ای که درخت مثمر بکارند، درختان بلوط را قطع می‌کنند.

ایوبی افزود: افراد مذکور مشکلاتی را ایجاد کرده و حتی با مأموران منابع طبیعی شهرستان نیز درگیر شدند و حتی سرنخ‌هایی به دست آورده‌ایم که در همین آتش‌سوزی اخیر هم ردپای این افراد دیده می‌شود.

وی ادامه داد: در حال حاضر این موارد در شورای تأمین شهرستان مطرح‌شده و افراد سودجو زیر نظر هستند.

مقام عالی دولت در شهرستان ممسنی همچنین گفت: در کنار مواردی که مطرح شد، لیست کلیه زمین‌هایی که در چند سال گذشته تغییر کاربری داده، احصا شده؛ زمین‌هایی که در آن بحث دامپروری، گله‌داری، سفره‌خانه و… مطرح است تا بدانیم صاحبان این زمین‌ها چه اقدامی انجام داده‌اند.

ایوبی خاطرنشان کرد: از سال ۷۵ نیز زمین‌هایی تحت عنوان طرح طوبی داده شد تا فرد متقاضی در آن درخت‌کاری کند آن‌هم درخت‌هایی که مختص منطقه بوده و می‌بایست آن‌ها را احیا کند که در این خصوص ۱۰۰ مورد در شهرستان ممسنی داشتیم.

فرماندار ممسنی افزود: بررسی‌های اولیه ما نشان می‌دهد که طرح مذکور اصلاً اجرانشده یعنی متقاضی زمینی را گرفته و هیچ کاری انجام نداده است و دوم اینکه برخی بیشتر از حجم وسعت اولیه گرفته‌اند.

مقام عالی دولت در شهرستان ممسنی در پایان نیز گفت: به‌هرحال موضوع قطع درختان توسط سودجویان در شورای تأمین شهرستان و شورای پیشگیری از حیف‌ومیل بیت‌المال به‌دقت رصد می‌شود و برخوردهای لازم با این افراد انجام خواهد شد.

منبع: دیار ممسنی

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *